Sunday, July 16, 2017

Председниче, молим вас, не опредељујте се ни за Запад ни за Русију

Председниче, молим вас, не опредељујте се 
ни за Запад ни за Русију

From: Vladimir Jankovic [mailto:vjbgdser@eunet.rs]
Sent: 16. јул 2017 10:01
To: 'info@sns.org.rs'; 'informativna-sluzba@sns.org.rs'; 'izvrsni-odbor@sns.org.rs'; 'predstavkegradjana@predsednik.rs'; 'kontakt.predsednik@predsednik.rs'
Subject: Predsednice, ne opredeljujte se ni za Zapad ni za Rusiju

16.7.2017.

Поводом притиска Запада и неких грађана Србије на председника Србије г.Вучића да определи Србију за Запад или за Русију. И као реаговање на актуелне и најважније догађаје за Србију, овај текст (писмо) сам послао на мејлове председника Србије г.Александра Вучића и Српске напредне странке.

SAD: Pitanje za Vučića - na čijoj strani je Srbija
Susret Aleksandra Vučića i potpredsednika SAD Majka Pensa u ponedeljak biće prilika da se razjasni ono što muči administraciju SAD, pre svega - na čijoj je strani Beograd, ali i da se veze Srbije i Vašingtona učvrste, piše VOA.


Председниче, молим вас, не опредељујте се 
ни за Запад ни за Русију

Поштовани председниче Србије господине Александре Вучићу,

молим вас, немојте никада да се изјасните на чијој сте страни, на страни Запада или Русије. Бивши председник Украјине Виктор Јанукович се после великих и дуготрајних притисака обе стране на њега, определио за Русију и тада му је Запад направио насилни евромајдан „обојену револуцију“ и затим им је почео рат. Исто, у тренутку кад се, ако се не дај Боже, власт Србије определи или за Запад или за Русију највероватније почиње рат у Србији. Ако се власт определи за Запад, онда православни србски родољуби и русофили дићи ће устанак као четници и партизани. А ако се Србија определи за Русију, онда ће прозападне снаге бившег ДОС-а, Отпор-а и других западних НВО уз подршку њихових медија, ЕУ, САД и НАТО-а дићи опет "обојену револуцију" тј. протесте и насиље који могу довести до грађанског рата.


Председниче, немојте никад да се определите ни за Запад ни за Русију, наставите  да водите неутралну политику као и до сада. Није тачно да се не може седети на две столице, може, половином се седи на једној столици а другом половином на другој столици и није никакав проблем, нарочито ако су обе столице климаве па ако се седне на само једну од њих онда се падне на под и повреди се.

Председниче, никад се немојте определити између великих сила, то је најбоља политика за Србију и гарант њеног и нашег мира, стабилности и развоја.


Кад год вас питају за кога сте, на чијој сте страни, кажите им да сте само и једино за Србију, да сте на страни Србије, на страни србског народа и грађана Србије. Кажите им да су вас изабрали на место председника Србије грађани Србије и да зато морате бити на нашој страни пре свега. И замолите их да вас више никада не питају на чијој сте страни. Кажите им да је то ваш дефнитиван и коначан одоговор, одлука и став за сва времена, да сте искључиво на страни Србије и грађана Србије и за наш мир, миран, бољи и срећнији живот.

Каже наш народ "Умиљато јагње, две мајке сиса". Нек се велике силе препуцавају саме преко себе а не преко наших леђа. Зашто би ми морали да се определимо за једну велику силу па тиме изазвали гнев и бес друге силе? И онда би као и неке друге државе постали пологон за њихов рат а наши грађани мете за одстрел. Не морамо да се определимо и нећемо, нико не може да нас натера и не треба да нас тера. Будимо мудри као друге неутралне земље које су избегле све светске ратове, као Швајцарска, скандинавске земље, Аустралија и друге, и док су други гинули и разарали државе једни другима, ове неутралне земље су се у миру развијале и богатиле. Ми имамо своје интересе а не да служимо туђим интересима било то интереси Запада или Истока. Свети владика Николај је писао да Србија треба да је не само између него и изнад Запада и Истока. То је најбоље за нас, и кад год је тако било у нашој историји ми смо имали мир и развој. А кад год се власт Србије определила за једну страну, она друга страна грађана Србије је дизала немире, буне, устанке и револуције.

Сматрам да је највећа снага и корист владајуће коалиције и вас г.Вучићу та што држите у миру, балансу, равнотежи и хармонији снаге Запада и снаге Истока у Србији, и желим вам да останете и истрајете на том путу, то је највећа корист за нашу често политички нестабилну државу. Само нам је потребна власт која ће чувати мир у држави, и то је довољно од ње, а за развој ћемо бринути ми сами грађани Србије. Кад имамо мир, све друго можемо постићи, заједнички, радом и трудом.

Председниче не опредељујте се за Запад или за Исток. Наш србски народ и грађани Србије су вас изабрали, народ се определио за вас, тако и ви сте опредељени само и пре свега за наш народ и грађане докле год сте на челу наше државе.

Срећно и уз Божију помоћ!
Нек вам Господ Бог подари мудрост и снагу!

Владимир Јанковић
Србија



SAD: Pitanje za Vučića - na čijoj strani je Srbija


Susret Aleksandra Vučića i potpredsednika SAD Majka Pensa u ponedeljak biće prilika da se razjasni ono što muči administraciju SAD, pre svega - na čijoj je strani Beograd, ali i da se veze Srbije i Vašingtona učvrste, piše VOA.
Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock
Najavljujući danas prvi susret Vučića s novom američkom administracijom i njegovu prvu posetu SAD otkad je stupio na dužnost predsednika, "Glas Amerike" (Voice of America - VOA) se pita šta bi mogla da bude poruka novom predsedniku Srbije iz Bele kuće.
Luk Kofi iz fondacije "Heritidž", koja je ideološki bliska novoj administraciji SAD, kaže da bi Beloj kući savetovao da Srbiji prenese snažnu poruku da odluči da li želi da ima konstruktivnu ulogu u regionu i posveti se evroatlantskim integracijama, "ili će i dalje da flertuje sa Rusijom".

Amerika traži izveštaje o vojnoj saradnji SRB-RUS!

Kofi pri tom smatra da, od svih zemalja jugoistočne Evrope, Srbija verovatno ima najmanji zajednički interes sa SAD.

I Januš Bugajski iz Centra za analizu evropske politike mišljenja je da je krajnje vreme da Srbija odluči kome će se prikloniti - Zapadu ili Rusiji.
"Crna Gora je odabrala, Makedonija je odabrala, sve zemlje u regionu su odabrale da budu ili deo NATO-a ili zapadnog sveta, i odbace uticaj Rusije", kaže Bugajski, koji smatra da je Vučićeva poseta važna jer će, kako navodi, iz prve ruke saznati šta američka administracija očekuje od srpske vlade.

Šta se tačno očekuje od Srbije kada je reč o ruskom humanitarnom centru u Nišu nije jasno, ali su američki zvaničnici jasno stavili do znanja da je taj centar potencijalni problem, a kao jedno od gorućih pitanja, i to bi moglo da bude tema razgovora Vučića i Pensa, navodi "Glas Amerike".

Rusija: Apsurdne optužbe SAD o centru u Nišu!


"Srbija mora biti opreznija u spoljnopolitičkim odlukama. Možete imati dobre odnose s Rusijom i ako nemate humanitarni centar, i ako ne učestvujete u zajedničkim vojnim vežbama ili ne organizujete sastanak lidera Republike Srpske i (ruskog predsednika Vladimira) Putina na svojoj teritoriji. Srbiji se mora staviti do znanja da smo svega toga svesni", kaže Luk Kofi.

Istovremeno, Dejmon Vilson, potpredsednik Atlantskog saveta, ukazuje da je Srbija ta koja će doneti konačnu odluku o tome šta će uraditi s ruskim centrom, i ističe da je pitanje za SAD kako da i one ostanu prisutne u Jugoistočnoj Evropi.

"Hoće li Albanci da priznaju Srbiju bez Kosova"


"Predlažem da prisustvo američkih trupa u okviru KFOR-a i Bondstila ne bude privremeno, već stalno, kako bi bilo jasno da Amerika kao sila ostaje tu i ubuduće", kaže Vilson.
Da se Amerika vraća u Jugoistočnu Evropu i na Balkan, kažu eksperti u Vašingtonu, pokazujusastanak predsednika Donalda Trampa s predstavnicima Inicijative tri mora u Poljskoj,najavljena poseta potpredsednika Majka Pensa Crnoj Gori i Vučićev dolazak u Vašington.
"Imamo mnogo posla, biće i teških pitanja između SAD i Srbije, i ovo je prilika da se od početka rešavaju kako treba. Mislim da je Bela kuća zainteresovana da sa Srbijom izgradi odnos poverenja i da u Vašingtonu postoji volja da se Zapadnom Balkanu pokaže da nije zaboravljen. Mi vidimo Vučića kao partnera", navodi Dejmon Vilson.
VOA se pita da li će jedna od tema partnerskih razgovora Vučića i Pensa biti i nedostaci demokratije u Srbiji na koje, kako napominje, često ukazuju americke tink-tenk organizacije i pojedini zvaničnici.
"Poznavaoci prilika veruju da će, ako i o tome bude reči, to verovatno ostati iza zatvorenih vrata Bele kuće", zaključuje američki multimedijalni servis.
TAGOVI:
·         SAD
·         RUSIJA
·         BELA KUĆA
·         ALEKSANDAR VUČIĆ



2 comments: